Jak to ugryźć … – czyli oświetlenie szynowe również w naszym domu.

Coraz częściej widujemy systemy oświetlenia szynowego nie tylko jako oświetlenie w biurze, firmie, instytucji czy sklepie.  Możemy takie rozwiązania zastosować z powodzeniem jako oświetlenie naszych domowych pokoi. Nadaje się do  salonów, sypialni czy pokoików dziecięcych.

Co to takiego to oświetlenie szynowe …? A więc jest to listwa, zazwyczaj aluminiowa którą montujemy bezpośrednio do sufitu. Ewentualnie za pomocą specjalnych adapterów, linek i wsporników zawieszamy pod sufitem. W środku listwy są „ukryte przewody”. Wystarczy podłączyć przewód zasilający do jednego z końców listwy, oraz wpiąć odpowiednią lampę i mamy już kompletne oświetlenie. Możemy spotkać się z listwami jedno, dwu i trzyfazowymi. Listwa jest to jeden z elementów składowych takiego zestawu.

System szynowy PROFILE

Bo mówimy tu o zestawie w skład którego wchodzi listwa, elementy podłączeniowe, lampy czy reflektory, elementy „kształtujące” i zakończenia listew oraz adaptery pozwalające zamontować je pod sufitem. Z „szynoprzewodów”, oświetlania na szynie czy  reflektorów szynowych (wszystkie te nazwy używane są zamiennie – mówimy tu cały czas o tych samych produktach) możemy budować bardziej i mniej rozbudowane układy oświetlenia. Z większą lub mniejszą ilością źródeł światła, oraz w różnych kształtach. Do oświetlenia szynowego dostępne są kształtki które pozwalają łączyć listwy pod kontem 90 stopni oraz w linii prostej. Oczywiście najpopularniejsze i najtańsze  są te jednofazowe. Co to oznacza w praktyce? – przy szynie jedno fazowej po jej podłączeniu do zasilania i włącznika na ścianie będziemy mogli włączyć jednym klawiszem wszystkie źródła światła jednocześnie. Nie mamy możliwości podziału na dwie lub trzy sekcje.

Przykładem omawianego tematu będzie komplet szynowy producenta Nowodvorski o nazwie produktowej PROFILE. Jest to jednofazowa listwa występująca w dwóch kolorach białym oraz czarnym. Dostępne w sprzedaży do tego systemu są dwie długości listew 1m i 2m. Producent oferuje również elementy umożliwiające zawieszenie tego zestawu szynowego na linkach. Zamocujemy zestaw pod sufitem – za pomocą PROFILE SUSPENSION KIT 9460 .

Do podłączenia zasilania gdy zawieszamy listwę na linkch będziemy potrzebowali również PROFILE POWER SUSPENSION KIT 9238. W przypadku zastosowania listwy w kolorze czarnym o długości 2 m. Będziemy potrzebowali  dwie sztuki linek 9460 oraz jednej sztuki przewodu zasilającego 9238.

Listwa szynowa PROFILE

Listwa kompletna będzie się składać z odcinka 1 m lub 2 m, oraz zakończeń PROFILE POWER END CAP 9463

oraz zaślepki zamykającej PROFILE DEAD END CAP 9458

Aby połączyć dwie listwy ze sobą trzeba zakupić elementy połączeniowe. Mamy możliwość złączenia listew w linii prostej za pomocą PROFILE STRAIGHT CONNECTOR 9453

lub pod kontem prostym za pomocą PROFILE L-CONNECTOR 9455

W zasadzie są to już wszystkie elementy potrzebne do skompletowania działającej listwy. Powinniśmy tylko wybrać sposób montażu bezpośrednio na suficie lub zwieszony na linkach. Do oświetlenia pomieszczenia potrzebujemy jeszcze punktów świetlnych. Producent przygotował kilkanaście różnych modeli o różnych kształtach. Są to reflektory oraz lampy wiszące, najprostszy i najpopularniejszy zarazem reflektor z serii PROFILE to PROFILE EYE SPOT 9322.

Lampy wiszące systemu PROFILE

Dostępny w dwóch różnych długościach od 25-37 cm (9244) d0 45-57cm zwis PROFILE EYE SUPER A BLACK 9325 może być alternatywą na przykład do wyższych pomieszczeń. Gdzie zwisające mocniej reflektorki nie będą przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są lampy wiszące które możemy wpiąć w listwę w dowolnym jej miejscu. Jest to bardzo pomocne w aranżacji przestrzeni  nad stołem w jadali lub nad barem. Lampa wisząca w wersji loft PROFILE WORKSHOP 9427  może być dobrym rozwiązaniem.

Podobnie będzie z lampa wisząca typu tuba  PROFILE BIT 9334. Która ma bardziej uniwersalny i neutralny kształt. Wzór tuby jest obecnie jednym z najpopularniejszych wzorów dostępnych w sprzedaży.

Producent oferuje też kilka innych wzorów lamp do sytemu PROFILE. Oczywiście jest to tylko sugestia i takie rozwiązanie można zastosować w dowolnym miejscu. Nowoczesne pomieszczenia takie jak korytarze, pokoje dzienne czy przestrzeń biurowa.

Zestawy szynowe mają wiele możliwości aranżacji, pasują do wielu pomieszczeń są coraz częściej stosowane przez projektantów. Mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Możemy rozbudować taki zestaw, jeżeli za jakiś czas uznamy że potrzebujemy więcej światła – za pomocą wpinanych elementów. Przy zastosowaniu specjalnego adaptera można na szynie zawiesić prawie każdą lampę. Warto też wiedzieć że dobierając system szynowy trzeba kompletować elementy składowe tylko o produkty danego producenta. Elementy z innych zestawów szynowych od innych producentów raczej nie będą pasowały do siebie. Decydując się na produkty firmy Nowodvorki musimy pamiętać o tym że przy budowie naszego sytemu szynowego korzystamy tylko z elementów systemu PROFILE.