Żarówki: jak rozpoznać – rodzaje, symbole gwintów

Wielu klientów spotyka się z problemem wyboru żarówki podczas zakupu oświetlenia lub gdy żarówka ulegnie uszkodzeniu i musimy zakupić nową. Żarówki mają swoje symbole, jednak nie każdy potrafi przyporządkować symbol do konkretnej żarówki.

Zakup żarówki to raczej nie codzienna czynność. Symbole żarówek też nie są przez nas używane w codziennej szarej rzeczywistości. Dlatego kupując nową żarówkę możemy mieć problem z jej odnalezieniem w sklepie internetowym. Łatwiejszą sprawą może okazać się znalezienie jej po kształcie czy rozmiarze w sklepie stacjonarnym. Jednak w dzisiejszej rzeczywistości coraz częściej  korzystamy z zakupów online.

 

Dostępne w sprzedaży są różne typy żarówek najpopularniejsze obecnie to żarówki LED. Żarówki energooszczędne oraz halogenowe lub żarowe są już coraz rzadziej dostępne. Na dzień dzisiejszy w technologii led produkuje się chyba wszystkie możliwe rodzaje żarówek. Takie które kiedyś były produkowane tylko jako żarowe czy halogenowe. Można więc „tradycyjne” żarówki zamienić na  LED- „pobierające” mniej prądu.

Żarówki – rodzaje gwintów.

Do najpopularniejszych można z pewnością zaliczyć żarówkę z gwintem E27. Jest to żarówka nazywana przez wielu klientów  😉 „ta z grubym gwintem”. Stosowana jest w wielu lampach wiszących sufitowych oraz kinkietach czy lampach stojących.

 

Żarówka z mniejszym gwintem i zazwyczaj mniejszych rozmiarów to gwint E14. Jej popularność jest również duża, ze względu na swoje rozmiary wykorzystuje się je w lampach z mniejszymi kloszami czy abażurami. Najczęściej dostępne są o mniejszej mocy niż żarówki E27.

Żarówka GU10

Popularność żarówki z gwintem Gu10 rośnie zaskakująco szybko. Kiedyś była mało popularna i dostępna. Dziś wykorzystywana w bardzo wielu lampach czy oprawach sufitowych. Dostępna w wielu rozmiarach, oraz wariantach.  Wyparła nawet żarówkę z gwintem MR16 którą obecnie coraz trudniej kupić.,

Jest to żarówka małych rozmiarów, kiedyś znana jako „halogenowa”. Dziś żarówki halogenowe niestety są wycofywane ze sprzedaży. Jako zamiennik dostępne są żarówki LED tych samych rozmiarów. Charakteryzują ją dwa małe bolce o kształcie grzybka. Za ich pomocą żarówka wpinana jest w oprawkę. Rozpiętość czy zakres dostępnych mocy jest duża. Od około 2w do nawet 10W. Żarówki 2w to już rzadkość, obecnie raczej dostępne są większe od 4w w górę. Dają więcej światła przez co są bardziej uniwersalne.

Żarówka gwint G9

Żarówka G9 jest raczej niewielkich rozmiarów. Oczywiście jej „pierwowzorem” była mała szklana bańka. Były to żarówki halogenowe które mocno się nagrzewały. Było to czasami źródłem problemów, od nagrzewających się żarówek potrafiły pękać klosze lub topiły się plastikowe elementy lamp. Halogenowe żarówki miały też jeszcze inną „bolączkę” 😉 często się przepalały.

Ten rodzaj żarówki posiada zakończenia w kształcie litery U. wystarczy wcisnąć w oprawkę w lampię aby żarówka się zaświeciła. Dziś najczęściej kupowane to oczywiście LED. Najpopularniejsza moc to 4W lub 6W. Chcąc zakupić taką żarówkę do starej lampy. Trzeba się upewnić że nowa żarówka zmieści się w środku. Ponieważ obecne żarówki led są większych rozmiarów od „starych halogenówek” i mogą się nie zmieścić. Obecnie producenci dbają o to aby większe nieznacznie żarówki też mieściły się do środka lamp.

 

 

Przedstawiliśmy tylko te najbardziej popularne żarówki, w sprzedaży dostępne są również inne rodzaje źródeł światła. Każda z powyższych żarówek ma też swoje „wariacje” co do kształtu czy technologii wykonania oraz użytych materiałów. Przy wyborze zawsze należy się sugerować do jakiej lampy będzie potrzebna taka żarówka. Obecnie wiele lamp ma wyeksponowane źródła światła i w takim przypadku warto zastanowić się nad żarówką o dekoracyjnym kształcie. Są ona zazwyczaj droższe od „standardowych” ale na pewno warto rozważyć takie rozwiązanie.