Klasy szczelności IP urządzeń elektrycznych oraz opraw oświetleniowych

Często słyszymy o różnego rodzaju symbolach lub widzimy je na opakowaniach produktów, a nie wiemy i nie mamy pojęcia do czego są one nam potrzebne. Najprawdopodobniej z zagadnieniem „klasa szczelności” zetkniemy się gdy zechcemy rozpocząć budowę budynku lub remont pomieszczenia  – wtedy projektant lub elektryk może poinformować nas że do jednego z naszych pomieszczeń potrzebujemy urządzenia z klasą szczelności IP.

Symbole klasy szczelności możemy znaleźć na produktach typu oprawy lub lampy oświetleniowe, żarówki czy nawet gniazdka elektryczne. Pomieszczeniem w którym możemy potrzebować produktów z IP jest na pewno domowa  łazienka. Co to jest klasa szczelności IP?

Klasa szczelności IP jest to norma dotycząca urządzeń elektrycznych. Określa się w niej stopień ochrony obudowy danego urządzenia do zabezpieczenia przed dostępem do wnętrza ciał stałych, pyłów oraz wody. Na symbol klasy szczelności składają się litery IP oraz dwie cyfry. Pierwsza cyfra IP oznacza ochronę przed dostaniem się ciał stałych i pyłów. Druga odnosi się do zabezpieczenia przed przenikaniem do urządzenia cząsteczek wody.

Symbole klasy szczelności IP

Pierwsza cyfra oznacza:

0 – bez ochrony

1 – ochrona przed ciałami stałymi o średnicy 5 cm i większej

2 – ochrona przed ciałami stałymi o średnicy 1 cm 2,5 mm i większej

3 – ochrona przed ciałami stałymi o średnicy 2,5 mm i większej

4 – ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większej

5 – ochrona przed pyłem

6 – ochrona pyłoszczelna

Druga cyfra oznacza:

0 – bez ochrony

1 – ochrona przed padającymi kroplami wody

2 – ochrona przed padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy o dowolny kąt do 15° od pionu w każdą stronę

3 – ochrona przed natryskiwaniem wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony

4 – ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku

5 – ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony

6 – ochrona przed silną strugą wody (100 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony

7 – ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m)

8 – ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (obudowa ciągle zanurzona w wodzie, w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem, lecz surowszych niż według cyfry 7).

Lampy i klasy szczelności

Nasz przykład omówimy oczywiście w oparciu o lampy i oprawy oświetleniowe. Najwięcej lamp dostępnych w naszym sklepie posiada klasę szczelności IP 2o, lampy takie można montować wewnątrz pomieszczeń. Przykładem może być plafon sufitowy FUEVA. Lampa składa się z metalowej podstawy którą zamyka szklany klosz. Dwie żarówki z gwintem E27 zapewnią wystarczającą ilość światła. Prosta i elegancka konstrukcja może okazać się idealna do wielu pomieszczeń.

Kolejną ciekawą propozycją mogą być lampy firmy Nowodvorski z serii VIVIANE dostępne w trzech kolorach białym, szarym i czarnym. Występują w dwóch rozmiarach 50 i 63 cm. Z możliwością montażu aż trzech żarówek LED z gwintem E27. Lampa VIVIANE 6773 zamknięta jest od spodu „taflą” z błyszczącego szkła. Abażur pokryty został materiałem w modnym szarym kolorze. Idealnie nadaje się do nowoczesnych pomieszczeń.

Drugą grupą lamp dostępnych w naszym sklepie są produkty z IP44. Oprawy takie możemy z zachowaniem ostrożności montować na zewnątrz lub w odpowiedniej strefie w łazience. Lampy IP44 nie są idealnie szczelne, są jedynie chronione przed bryzgami wody. W tej grupie zaproponować możemy  w przystępnej cenie produkt firmy EGLO o nazwie TABO 94184. Jest to plafon sufitowy ze źródłem światła LED w aluminiowej obudowie.

Z lamp idealnych do łazienki możemy wyróżnić taki produkt jak lampa SIS 9506 posiadający klasę szczelności IP44. Jest to nowa propozycja producenta Nowodvorski odpowiadająca na zapotrzebowanie rynku. Wzbogacająca ofertę w nowe wzory lamp przystosowanych nie tylko do domowych łazienek.

Lampa CAYO 9505 IP44 będzie nawiązaniem do tej formy w kształcie cylindra, jest też propozycją z tegorocznego katalogu.

IP54

Wyróżnić też musimy lampy z wyższą klasą szczelności a co za tym idzie oprawy takie cechuje większa uniwersalność i więcej możliwości zastosowań. Będzie to kinkiet ZOA LED 9421 IP54 oraz  PRIM 9551 IP54. Obie lampy są ciekawa alternatywą dla wielu już opatrzonych wzorów i będą nietuzinkową ozdobą naszych domów.

 

Lampy które możemy montować w chodnikach czy podjazdach potrzebują jeszcze wyższej klasy szczelności. Przystosowane do ciągłej styczności z wodą i błotem. Jedną z takich lamp będzie COMETA posiadająca IP65. Oraz lampa PAOLI 9554 z IP67.

Jeżeli żadna z tych propozycji nie spełniła Państwa oczekiwań. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą naszego sklepu.